Tahinin faydaları Nedir ?

Tahinin faydaları Nedir ?

Susamın değişik işlemlere tutulması ve ezilmesi sureti ile tahin elde edilmektedir. Daha çok kış aylarında vücudu soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklardan korumak için çoğunlukla tüketilmektedir. E, C ve B vitaminleri içermektedir. Hücre yapısının dostu olarak adlandırılan tahin ya da diğer bir adı ile tahan hücrenin yapısını korumaktadır. Ana maddesi olan susam sıcak iklim koşullarında yetişmektedir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde ve yaz kış sıcaklık farkının fazla olmadığı yerlerde kendisine yaşam şansı bulmaktadır. Susam, yağ ve protein açısından çok zengin bir besin maddesidir. Tahin uygun ortamda saklanması durumunda bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Fosfor, kalsiyum, demir ile B1 vitamini ve lif kaynağıdır.


TAHİNİN FAYDALARI VE TAHİN TÜKETMEMİZ İÇİN 12 NEDEN

Susam tohumlarından elde edilen tahin, vitamin, mineral ve faydalı yağ asitleri açısından çok zengin bir gıdadır. Ayrıca iyi bir karbonhidrat ve protein kaynağıdır, bu nedenle bu faydalı besine sofralarımızda sıkça yer vermeliyiz. Zaten bizim kültürümüzde tahin, pekmezin kardeşidir ve sıklıkla sofralarımızı süsler. Genellikle ülkemizin Güney kısmında da  yiyeceklerin özellikle de mezelerin  hazırlamasında bolca kullanılır. Ama şunu da unutmamak gerekir kalorisi yüksek olduğundan tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir! İşte size 12 maddede tahinin faydaları:


 1. Vitaminler Açısından Çok Zengindir!: Tahinin içeriğinde E vitamini, B1, B2, B3, B6, B15 vitaminleri bulunur. Tahinin içeriğindeki Plasma Gamma Tocopherol, E vitaminin en doğal formlarından birisidir. E vitamin ise hem bağışıklık sistemimiz ve sağlığımız hem de güzelliğimiz için önemli bir vitamindir. B vitaminleri ise, hücre gelişimi, sağlıklı bir sinir sistemi, kaslar ve sağlıklı bir cilt için gereklidir.
 2. İyi Bir Kalsiyum Kaynağıdır: Tahin iyi bir kalsiyum kaynağıdır, kalsiyum ise sağlıklı kemikler için en önemli minerallerden biridir. Kalsiyum içeren gıdaları bolca tüketmek ileride sizi kemik erimesi riskine karşı korur. Ayrıca tahin, kemik sağlığı için önemli olan magnezyum, çinko, fosfor minerallerini de içerir.
 3. Mineraller Açısından Çok Zengindir: Tahin mineral olarak sadece kalsiyum içermez. Fosfor, magnezyum, potasyum, bakır, demir, selenyum, çinko mineralleri açısından da zengindir. Bu minerallerle güçlü bir antioksidan görevi görür.
 4. Bağışıklık Sistemine Olumlu Etkisi Vardır: İçerdiği zengin mineral ve vitaminlerden ötürü bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır, bu anlamda özellikle soğuk kış günlerinde sofralarınızdan eksik etmemenizi öneririz. 
 5. Tahin, Kansızlığa Birebir!: İçeriğindeki Demir ve B vitaminleri sayesinde kansızlığa karşı korur. Pekmezle birlikte tüketerek bu etkiyi daha güçlendirebilirsiniz.  
 6. Tahin Faydalı Yağ Asitleri İçerir: Faydalı yağ asitler (Essential Faty Acid) açısından zengin olan tahin sağlıklı ve güzel bir cilt için önem taşır. Kalp sağlığınız açısından da önemlidir.  
 7. Tahin Karaciğer Dostudur: Tahinin içeriğinde bulunan methionine karaciğerinin detoksuna yardımcı olur. 
 8. Tahin, Kandaki Kolestrol Seviyesini Düşürür: 2005 yılında Journal of Agricultural and Food Chemistry in yayınladığı bir çalışmada, tahinin içeriğinde phytosterol bulunduğu tespit edilmiştir. Phytosterol'ün ise, bağışıklık sistemini güçlendirip, bazı kanser türlerine karşı korumanın yanı sıra kolestrol seviyesini düşürdüğü de tespit edilmiştir. Harward Üniversitesnin yaptığı ayrı bir çalışmada da  tahinin kolestrol seviyesini düşürdüğü tespit edilmiştir.
 9. Tansiyonu Düşürücü ve Kas Spazmlarını Önleyici Etkisi Vardır: Tahin içerdiği magnezyum sayesinde tüm vücudunuzu ve kaslarını rahatlatır. Kalsiyum ile birlikte tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olur.
 10. Sindirim Sisteminizi Çalıştırır: Tahin içerdiği yüksek oranda Alkalin ile sindirim sisteminizin de etkin bir biçimde çalışmasını sağlar.
 11. Strese Karşı da Etkilidir: Susam tohumları ve tahin tryptophan içerir. Bu önemli olan amino asit, serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Serotonin hormonu mutluluk hormonudur. Ayrıca tahin içeriğindeki Thiamine (B1), Magnezyum ve kalsiyum ile de sizi strese karşı koruyacaktır. 
 12. Uykusuzluk Sorununa da Çözüm!: Tahin ve susam tohumları, yukarıda bahsettiğimiz gibi tryptophan içerir ve vücudu rahatlatması nedeni ile ayrıca uykusuzluk sorunu için faydalı gıdalar arasındadır.


Besin Değerleri

1 tatlı kaşığı tahin için besin değerleri şu şekildedir;


Kalori: 89

Toplam yağ: 7.95 g / % 12

Doymuş yağ: 1.113 g / % 6

Poli doymamış yağ: 3.485 g

Mono doymamış yağ: 3.002 g

Kolestrol: 0 mg / % 0

Sodyum: 5 mg

Potasyum: 69 mg

Karbonhidrat: 3.22 g / % 1

Lif: 0.7 g / % 3

Protein: 2.61 g

Vitamin A: % 0

Vitamin C: % 1

Kalsiyum: % 2

Demir: % 4

Fazla Miktarda Tahin Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

Küresel olarak dünya üzerindeki bazı ülkelerde yapılan araştırmalar (Kanada, Japonya ve İsrail gibi), tahinin alerjik etki yapabileceğini ortaya koymuştur.

Çok fazla miktarda tüketilen tahin, istenmeyen kilo yapar ve sağlıksız bir şekilde kilo almanıza sebep olabilir.

Gereğinden fazla miktarda tüketilen tahin, kolon kanserine sebep olabilmektedir.

Yine fazla miktarlarda tüketilen tahin, anafilaksi yani birtakım alerjik semptomların görülmesine yol açar. Anafilaksi etkileri, hırıltı, hipertansiyon, göğüs sıkışması şeklinde yaşanabilmektedir.

Çok fazla miktarda tahin tüketmek, ishal, kusma, bulantı gibi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.